V dnešním světě jsme stále více propojeni s digitálními technologiemi. Mobily, sociální sítě nebo online hry se staly nedílnou součástí našeho každodenního života. Nicméně být stále online může mít negativní dopad na naše zdraví. Jak z toho ven? Pomoci může digitální detox.
Digitální detox je dočasné nebo úplné odpojení se od digitálních technologií. Jeho cílem je snížit závislost na digitálních zařízeních a znovu najít rovnováhu mezi digitálním a reálným světem.
Proč se o digitální detox zajímat?
Dle statistik 96% populace generace Z a 81% mileniálů je každý den na sociálních sítích. Denně trávíme na telefonu v průměru 2,5h denně a na televizi 3,5h. Je to hodně nebo ještě v normě? Zkuste někdy poslouchat sami sebe nebo své okolí říkat „nemám čas“ a dejte si tuto informaci do kontextu s tím, kolik času trávíme surfováním na internetu (2,5 denně * 7 dní = 17,5 hodiny za týden).
Nebo se zamyslete, zda vám občas z brouzdání internetem nešla hlava kolem a cítíli jste se zahlceni. O tzv. informačním zahlcení se dozvíte více zde. Pokud jste takové situace zažili, pak možná nastal čas vyzkoušet digitální detox – dočasné odpojení od digitálního světa, abychom znovu našli rovnováhu a zapojili se do skutečného života.
Výhody digitálního detoxu
- Zlepšení duševního zdraví
- Zvýšení soustředění
- Lepší spánek
- Větší klid a vyrovnanost
- Příležitost pro osobní růst
- Nalezení digitální rovnováhy
Jak na digidetox
Během digitálního detoxu na určitou dobu omezíme nebo úplně vypneme telefony a tablety. Případně se úplně odpojíme od internetu. Tím vytvoříme prostor pro offline aktivity, například čtení, cvičení, meditace, trávení času s rodinou a přáteli, nebo jednoduše relaxace.
Níže pár tipů, co nám fungují:
- Stanovte si cíl: Chcete se více soustředit na svou rodinu? Potřebujete zlepšit kvalitu spánku? Chtěli byste si najít nové koníčky?
- Vytvořte plán: Zvažte, jak dlouho chcete trvat na svém detoxu. Rozhodněte se, zda budete vypínat telefon nebo omezíte sociální sítě.
- Hledejte alternativy: Vyberte si aktivitu, kterou máte rádi, například čtení, cvičení, procházky, meditace nebo trávení času s rodinou. Experimentujte.
- Vypněte oznámení: Vypněte oznámení na svém mobilním telefonu a počítači.
- Vytvořte digi-free zóny: Například v ložnici nebo během rodinných večeří zakažte používání mobilních telefonů.
- Dejte se do pohybu: Sportujte, jděte na jógu nebo do fitka. I chůze se počítá.
- Vyhledejte osobní kontakt: Buďte s rodinou a přáteli, uspořádejte setkání či zorganizujte společenské aktivity.
I cesta je cíl
Digitální detox nemusí být jen jednorázovou záležitostí, ale naopak pravidelnou aktivitou. Průzkumy ukazují, že odpojení se od digitálního světa má pozitivní vliv na naši kvalitu života.
Není to snadné a každému vyhovuje něco jiného. Najděte si, co vyhovuje vám a přizpůsobte vašim potřebám. Nevzdávejte to, i cesta k digi detoxu může být cílem.
A nezapomeňte, nejste v tom sami. Buďte digi ale i happy.