Leze vám už online krkem? Koukáte do obrazovek víc, než byste chtěli? Nejste v tom sami, všichni to řešíme! Připravil jsem 7 kroků, jak se dostat do (digitální) pohody a zkrotit online. Vyberte si jeden z nich nebo zavádějte postupně všechny. Jde mimochodem o odpověď na otázku: A co děláš ty?
Mít online pod kontrolou je jednoduché, ale rozhodně ne snadné. Technologie jsou navržené tak, aby nás bavily a byly jednodušší a příjemnější než realita. Zkuste si na to vzpomenout, až vás online zase pohltí.
Krok #1 – Omezte notifikace
Přepněte se do aktivního módu, používejte nástroje, když to chcete vy, ne když vyžadují vaši pozornost, a získejte zpět svůj čas vypnutím oznámení.
Opravdu potřebujete všechny notifikace? Nebylo by lepší ty zbytečné vypnout? Nechte si zapnuté jen ty notifikace, které pro vás mají nějaký užitek.
Červená barva notifikací okamžitě upoutá naši pozornost. Když vidíme, že druhá strana něco píše (blikající tři tečky), tak nás to drží v napětí, co přijde. Proč? Náhoda? Využití psychologie v praxi, bejby!
Notifikace vypnete v Nastavení / Oznámení / Konkrétní aplikace / Povolit oznámení
Krok #2 – Nastavte si limity
80 % z nás vstává s mobilem. Za den přejedeme palcem přes displej téměř třítisíckrát. Koukáme do svých telefonů od chvíle, kdy se probudíme, až dokud zase neusneme. V koupelně, na záchodě, v tramvaji, za volantem, při práci, pořád.
Nastavte si limity používání – třeba okno, kdy jste online (to mé je mezi 8h a 19h), když jste „v práci“ nebo limit maximálně 2 hodiny na mobilu denně. Kolik času strávíte u obrazovky, ví váš mobil. Informaci najdete v Nastavení / Čas u obrazovky (iPhone) nebo Digitální rovnováha (Android).
Zaveďte do svého života řád a rutinu, psychice to pomáhá. Třeba se ráno místo na Instagram a do mailu běžte projít ven. Stačí kousek. Vyčistíte si hlavu, přijdete na jiné myšlenky, získáte nadhled a vykouknete ze své bubliny. Nebo usínejte v podobný čas. Nebo s partnerem a rodinou zaveďte digi-free večer. Co je víc než věnovat někomu svou plnou pozornost.
A co s nepřekonatelným problémem, že potřebujeme mobil v ložnici kvůli budíku? Pořiďte si old school budíka. Nebo chytrý náramek s funkcí budíka. Vibrování vzbudí jen vás, a ne celou rodinu. A možná už máte nějaké chytré hodinky, ne? Tak můžete využít ty, ale bez notifikací z aplikací.
Krok #3 – Snižte tok informací
Opravdu potřebujete sledovat všechny a všechno na internetu? Tok informací může být nekonečný. Kde ho zastavíte? Člověk by se v té záplavě informací utopil. Přehlcení informacemi je jedno z nejčastějších témat, které řešíme.
Zvědavost co, kdo, kde a proč dělá, je lidská přirozenost. Sledovat životy jiných je jednodušší, než žít ten svůj. Jenže může nastat situace, že se soustředíme tak moc na to, co se děje kolem, až nám nezbývá čas, energie a trpělivost řešit vlastní život a vlastní těžkosti. A ty máme všichni. Jen si je na sociálních sítích navzájem neukazujeme.
Vyberte, co je pro váš život důležité, a myslete na to, čemu věnujete svou pozornost. Každým klikem hlasujeme, co je a co není úspěšné a co se bude šířit internetem dál.
Krok #4 – Jednou týdně se odpojte
Odpojení je skvělý způsob, jak potkat sám sebe a jak vnímat lidi kolem sebe. Vaše pozornost není neustále tříštěna a částečně zaneprázdněna tím, co se možná odehrává v telefonu.
Ze začátku vás bohužel čeká troška abstinenčních příznaků, pak ale přijde vnitřní klid a spokojenost. Dokážete se odpojit na víc než jeden den? Super! Nedáte ani jeden den? Neva, zkuste třeba odpoledne a sledujte, co se bude dít.
Vyberte si den v týdnu a jděte na to. Ideálně to ale řekněte dopředu blízkým. Předejdete tím zbytečným nepříjemnostem. To, že člověk není najednou dostupný (mimochodem v kontrastu s obvyklou neustálou dostupností), je v dnešní době znamení toho, že se vám něco stalo. Ideální varianta je samozřejmě to, že se k vám někdo z blízkých přidá.
Krok #5 – Zůstaňte pozitivní
Pokud obdržíte 99 kladných komentářů a 1 negativní, na který z nich se zaměříte? Naše mozky mají tendenci soustředit se na to negativní. Když vyrazíte z domova ven, vaše cesta nezačne tím, že vám třicet sousedů řekne, jak moc vám to sluší. To se děje u fotky na Instagramu skrze lajky a srdíčka, ale ne v reálném životě.
Žijeme v těžké době. Slýchám, že kvůli koroně, politice nebo bůh ví čemu není světlo na konci tunelu, že tohle není žádný život, že nejsou roušky, není vakcína, je v tom bordel. Vyberte si z výčtu to, co je vám názorově blízké. často jsme v izolaci daleko od toho, co máme rádi – kamarádů, kolegů, večerů v hospodě nebo posilovny.
Ale po každé bouřce vyjde slunce, po každém průšvihu dojde ke zlepšení. I když to tak vypadá, tak svět nekončí. Jen nás o tom neustále někdo přesvědčuje. A pokud opravdu končí, tak se těch posledních pár dní budu raději usmívat než otravovat své okolí jako kakabus.
Negativita je nakažlivá a poutá mnohem víc pozornosti než pozitivita. A o co jde v onlinu především? Ano, o pozornost. Koho zajímají dobré zprávy? Pravda je nudná a neprodává. Šokujte nebo vystrašte lidi, a jste králem. Bohužel.
Co s tím? Rozhodněte se být prostě pozitivní. Víra v v dobrý konec dokáže snížit náš stres až o 60 %. Alespoň podle studie z roku 2002 od pánů Atienzi, Stephense a Townsenda. Nebo použijte deník vděčnosti: zapište si každý den to, co vám udělalo radost nebo čeho jste ten den dosáhli. Když se vám bude zdát, že všechno stojí za nic a že jen přežíváte a nikam se neposouváte, tak uvidíte černé na bílém, že to je jen pocit a není to pravda.
Krok #6 – Odinstalujte toxické aplikace
Smažte z mobilu aplikace, které žerou náš čas. Všechny Facebooky, LinkedIny a Instagramy. Často využívají emocí jako závisti a strachu, aby nás udržely připojené. A sbírají data. Hodně dat.
Prostě se zkuste zamyslet: Co vám dávají? A co vám berou? Pokud vám sociální sítě víc dávají než berou, tak je klidně používejte. Mně spíš berou, tak tam obsah prostě neprojíždím a používám je jen jako komunikační kanál. Když vidím, jak se tam moji často nešťastní známí tváří šťastně a úspěšně, tak mi to přijde jako zbytečná faleš, kterou ve svém životě nepotřebuju. Raději ten čas investuju do tvorby něco, co mi dává smysl nebo co mě baví. Třeba do napsání tohoto textu.
Jediné místo, odkud se na sociální sítě dostanu, je z notebooku. Vědomě, a když chci já. Newsfeed mám rozšířením v prohlížeči zablokovaný všude, kde můžu. Kdybych neměl, tak scroluju a scroluju… A to nechci.
Krok #7 – Stáhněte si digi pomocníky
Řešit digitální rovnováhu přes aplikace je jako vyrážet klín klínem. Ale minimálně ze začátku vám pomohou najít motivaci. Gamifikace zase zařídí, že vás to bude i bavit.
Nejjednodušším krokem je eliminovat vliv modrého světla, který má vliv na spánek. Nástrojů je několik – Night shift funkce v nastavení (iPhone), aplikace Twilight (Android), funkce noční osvětlení (Win 10) nebo aplikace Flux. Nastavte si také tmavý režim všude, kde to jen jde. Vaše oči vám poděkují.
Dalším krokem je sledovat svůj čas u obrazovky a pozměnit své návyky. Aplikací, které s tím pomáhají, je několik. Třeba Moment, Forest, Freedom nebo RescueTime. Všechny jsou placené a neumí toho o moc víc než aplikace, které už v mobilu máte. Najdete je v nastavení a jsou dvě – Čas u Obrazovky (iPhone) / Digitální rovnováha (Android)
Zajímá vás víc?
Před časem jsem sepsal všechny aplikace a rutiny, které pro udržení digitální rovnováhy používám. Kouknout se můžete i na můj článek o malých digitálních pomocnících.
A jestli se chcete dozvědět o digitální rovnováze a životu offline co nejvíce, rád se s vámi uvidím na některém ze svých kurzů Digitální wellbeing.