fbpx

Netolismus: jsme závislí na internetu?

Internet všude kolem nás. Mobilní telefony máme vždy po ruce. Po cestě do práce si už nečteme a saháme po mobilu. Kolegové v práci drží mobil v ruce při diskuzi s námi. Děti místo lezení na strom upřednostňují virtuální realitu. K Ježíšku si přejí mobil. Romantická večeře se musí nejdříve nafotit a publikovat na sociální sítě. A přátelé v kavárně hledí do telefonu nebo ho mají alespoň před sebou na stole. Jsme závislí na internetu? Dá se netolismus tzv. závislost na internetu zastavit? Jak jste na tom vy?

Netolismus

Termín netolismus je označením pro závislost na internetu. Příkladem může být závislost na hraní her, chatování, surfování, online nakupování nebo sbírání lajků na sociálních sítích. Projevuje se potřebou být neustále online, obtížemi s pravidelným stravováním nebo dodržováním hygienických návyků. Jinými slovy, když to není spojeno s internetem, není to zajímavé.

Závislost na internetu je menší závislostí než třeba závislost na alkoholu, ale určitě bychom její příznaky neměli podceňovat. Tak schválně, kde je právě teď váš mobilní telefon?

Pokud včas nerozpoznáme příznaky závislosti na internetu, pak můžeme my nebo naši blízcí čelit negativním následkům jako jsou například:

  • Ztráta přátel
  • Nezájem o koníčky
  • Zhoršení socializace
  • Negativní dopad na zdraví

Některé statistiky uvádějí, že nejohroženější skupinou jsou děti ve věku 12-15 let, u kterých se až 23% z nich potýká s příznaky závislosti.

Jakou roli hraje dopamin

Dopamin je hormon, který přenáší nervové vzruchy v mozku. Tento tzv. hormon štěstí je spojován s digitálními technologiemi, které spoléhají na jeho funkci odměňování. Právě sociální sítě využívají dopamin jako algoritmus pro vytváření návyku.

Lajky v nás vyvolávají emoce, motivaci, pocit štěstí. A jsou jedním z mnoha důvodů proč se na sítě vracíme. Samotní tvůrci lajků ve filmu Sociální dilema prezentují, jak je internet a sociální sítě nastavený tak, abychom na něm byli závislí. Pro více inspirace doporučuji knihu Svítící děti, která téma závislosti a vlivu dopaminu přehledně popisuje.

A co to zkusit jinak

Pokud vnímáte, že vám používání internetu škodí a ovlivňuje vztahy i zdraví, je načase vyměnit stimulátory odměny ve formě lajků za všední maličkosti. Zkuste si číst knihu po cestě do práce, odložte mobil při večeři s přáteli a zahrajte si s dětmi deskovou hru. Děti u jídla vydrží i bez mobilu, zkuste jim věnovat plnou pozornost nebo slíbit po jídle papír a pastelky.

Pro více informací o digitálním wellbeingu se s vámi rádi podělíme na jednom z našich kurzů. O vaše zkušenosti se můžete podělit v rámci komunity Digi and Happy, kde najdete konkrétní návody a jak na digitální rovnováhu.