Na začátek chci říct, že každý to máme nastavené v hlavě trošku jinak. Já prostě zjistil, že mi sociální sítě víc berou, než dávají. Zkrátka mi do života nic moc pozitivního nepřinášejí.
A jak jsem to zjistil? Trošku honosně jsem to při Digitálním Safari s Digiskills nazval “analýzou”, ale v podstatě stačí si sám pro sebe odpovědět na tři otázky:
- Proč chodíte na sociální sítě?
- Co vám to dává?
- Co vám to bere?
Mé odpovědi
Co mi to dává:
- Networking.
- Promo mých aktivit.
- Možnost sdílet obsah, který mi přijde užitečný.
- Možnost experimentování s příspěvky a sítěmi.
Co mi to bere:
- Má pozornost se přesouvá jinam. Z mého života a mých aktivit a toho, co mohu ovlivnit, na něco jiného/externího/daleko, co rozhodně ovlivnit nemohu. Ta pozornost, čas a energie mi pak často chybí jinde.
- Jde o zdroj závisti, tlaku na výkon, frustrace a prokrastinace. Samé hezké věci, že? Ale tak jsou sítě nedesignované – aby v nás probouzely ty nejhorší verze nás samých. Je to nejefektivnější cesta, jak docílit, abychom se (my uživatelé) vraceli a trávili tam čas.
Řešení, které používám
- Používám sociální sítě pro přímý kontakt s lidmi pomocí zpráv a na sdílení (podle mě) užitečného obsahu.
- Mě vyfoceného v pozici Bivoj nebo na pláži s hashtagem #konecnechillkterysizaslouzim tam nenajdete. Pokud ano, přijeďte mě prosím proplesknout na Žižkov, ať se proberu.
- Chodím na sítě jen v aktivním módu – udělám, co jsem zamýšlel a rychle mizím. Než mě pohltí nekonečný tok obsahu, který je vytvořený pro mě na míru tak, aby mě zaujal. Je to těžké, ale jde to. Nastavil jsem si limity a překážky. Odinstaloval appky z mobilu, nastavil blokátory obsahu a naplánoval bloky, kdy tam chodím.
- Zároveň si neustále opakuji, proč a že tam nechci trávit čas konzumací obsahu, často nedůležitého pro můj život a připomínám si, proč tam chodím. Používám je aktivně a na věci, které mi dávají smysl.
Mimochodem nedá se jednoduše říct, že jsou buď dobré, nebo špatné. Tak jednoduché to není. Sociální sítě mohou mít pozitivní i negativní vliv. Je to stejné, jako s celým onlinem a technologiemi obecně. Jsou skvělým sluhou, ale velmi špatným pánem a záleží na tom, jak je používáme.
Hezky to dokládá průzkum z Anglie. Zkoumal dopad sociálních sítí na náš wellbeing. Níže jsou v tabulce jednotlivé sociální sítě a jejich negativní nebo pozitivní vliv na naše životy. Nejhůř je na tom spánek a FoMo. Jinými slovy, místo spánku koukáme na seriály, googlujeme a sledujeme novinky, abychom o něco nepřišli. Nejlépe je na tom na druhou stranu sebe vyjádření a nalezení sebe identity.
Zdroj: Royal Society for Public Health, 2017, uživatelé sociálních sítí v Anglii ve věku 14–24 let
Co říct závěrem
Podle dalšího průzkumu strávíme na sítích téměř 3 hodiny denně, to je cca 15 hodin za pracovní týden, to jsou cca dva pracovní dny.
Nenapadá vás, že byste chtěli ten čas strávit nějak hodnotněji? Třeba si zajít zacvičit, což už dlouho nestíháte? Nebo si přečíst knížku, na kterou normálně nemáte čas? Nebo vytvořit něco nového v práci? Nebo prostě být se svojí rodinou a s těmi, které máte rádi, a se kterými je vám dobře?
Že nemáte čas? Vím. Ale téměř 15 hodin týdně strávíme sledováním životů jiných a necháváním se bombardovat reklamami a pobídkami. Přitom by se ten čas dal využít na to všechno, co nám chybí ke štěstí a spokojenosti.
Jak na to? Zkuste 7 kroků k digitální nezávislosti.
A pokud máte rádi detaily a podrobnosti, tak pro vás jsem své návyky a aplikace, které používám sepsal tady a tady.
Držím palce!
Každý malý krok se počítá.