fbpx
online služby zdarma

Alternativy ke službám a aplikacím zdarma

Lidé se více a více zajímají o své soukromí a alternativy k bezplatným službám. Začínáme se ptát jak to, že jsou všechny ty online služby vlastně zdarma když v reálném životě musíme za všechno platit. Proto vznikl tento článek – popisuje nejčastější alternativy ke službám zdarma.

Obecným pravidlem je, že čím méně platíme za produkty, tím více jsme sami produkty. To v praxi znamená, že platíme naším soukromím. To také znamená, že tím více jsme sledování a naše aktivity jsou zaznamenávány pro “další využití”. Tím méně se také ale můžeme rozčilovat, když něco není podle našich představ. Vždyť za danou službu neplatíme. Pak je složité se domáhat spravedlnosti, soukromí nebo čehokoliv jiného. Jediné, co s tím můžeme dělat, je hlasovat v Křišťálové lupě v kategorii anticena. To je asi tak vše. (https://kristalova.lupa.cz/2021/vysledky/, 5. – 7. místo – Nefunkční uživatelská podpora Facebooku v ČR).

Potkal jsem několik lidí, kterým byl z ničeho nic smazán, případně dočasně zablokován FB nebo Google účet. Pokud takový účet máte jen pro zábavu, tak se nic moc neděje. Pokud je to ale profil vaší firmy nebo pomocí gmailu, google kalendáře a google disku řídíte své podnikání, tak vás to asi moc nepobaví. Ta frustrace, že se nemáte kam dovolat a s kým to řešit je pak zničující. Jak už víte z textu výše, FB nemá v ČR funkční uživatelskou podporu. Google na tom není o moc lépe. Obě firmy můžete kontaktovat v podstatě jen přes webový formulář s klasickou hláškou, že se vám někdo ozve zpět. Někdy.

Řešením je platit

Ruku na srdce – chce se vám platit za email třeba 4 eura měsíčně? Ne? Tak vidíte. Tady je zakopaný pes. Já vím, vždyť za email se v dnešní době neplatí. Je to taková automatická věc. Gmail je for free! A pokud si rezervujete třeba ubytování, rovnou se vám propíše do kalendáře. No není to boží? Možná vás soukromí až tak netankuje. Jsou lidé, kteří ho řeší a jsou lidé, kteří ho neřeší. Každý máme svůj názor a svůj pohled. A tak je to i v pořádku. Možná zastáváte jeden z častých přístupů – ať si Google počte, stejně tam nemám nic tajného, i to je přece vaše věc. Klidně dál využívejte těch možností, které máte. Proč by ne.

Pokud se vám ale platit chce, soukromí v online řešíte a vadí vám špiclování vaší schránky (ano, Google čte vaše emaily a vy jste mu k tomu dali při registraci výslovné svolení), tak Proton mail bude jasná volba. Máte u něj i kalendář a VPN. Vše šifrované. Jen budete muset zaplatit ty 4 eura měsíčně. Najdete ho tady: https://protonmail.com/cs/

Šifrování je super a bezpečné. Znamená to, že se k vašemu obsahu nikdo nedostane. Ale znamená to taky, že pokud zapomenete heslo, tak se k obsahu nedostanete ani vy. Zákaznická linka vám sice schránku po ověření vlastnictví účtu zpřístupní, ale k historickým datům (emailům atd.) se už nedostanete.

Začínáme se o soukromí zajímat

I firmy soukromí a sběr dat začínají řešit a vymýšlejí různá řešení na anonymitu. Jde o to vám ji zajistit a nebo alespoň ukázat, co za informace se o vás ukládá. Nejčastěji můžete podobné věci potkat třeba v iOS od Apple. Konkrétně například jako bezpečnostní štítek v AppStore. Ten vám prozrazuje, co za data a informace o vás konkrétní aplikace sbírá. Níže je ukázka toho, kolik informací o vás sbírá aplikace Gmail a kolik jich sbírá aplikace Spark. Můžete si všimnout, že Gmail toho „poslouchá“ docela hodně a ne všechny detaily k přijímání a odesílání emailů potřebuje. Spark dokáže také přijímat a odesílat emaily jako Gmail, ale „potřebuje“ k tomu mnohem méně informací o vás a vašem chování.

Štítek soukromí pro Gmail v AppStore
Štítek soukromí pro Spark v AppStore

Dalším příkladem boje proti sběru dat o našich aktivitách může být ”Žádost o nesledování aplikací” v iOS 15 na Apple produktech. Při otevření aplikace se můžete rozhodnout, jestli chcete být sledováni a tím získávat nabídky na míru a nebo jestli sledováni být nechcete vůbec. Cenou za to ale bude, že zobrazovaná reklama nemusí být relevantní. Zkrátka uvidíte akci na jogurty i když jogurty vůbec nejíte.

Žádost o nesledování aplikací

Pokud hledáte alternativy ke službám zadarmo, níže je přehled nejčastějších možností u pěti služeb:

  • Email
  • Prohlížeč
  • Vyhledávač
  • Komunikátor
  • Úložiště souborů

A to až ve čtyřech variantách:

  • Standard zadarmo – Ve službě jste registrovaní a veškerá vaše aktivita se sleduje a ukládá.
  • Rozumný kompromis – Něco za službu platíte, máte tedy právo na nějakou úroveň soukromí.
  • Bezpečné řešení – Jste v anonymitě a služba vás nesleduje.
  • Pro fajnšmekry – Geek alternativa pro fajnšmekry.

Přeji šťastnou ruku při výběru.

Email

U emailu je potřeba rozlišovat, pokud vám jde o aplikaci, ve které spravujete emaily nebo o poskytovatele, kde máte emailovou schránku registrovanou.

Zadarmo

Poskytovatel – Gmail, Seznam

Aplikace – Gmail

Rozumný kompromis

Poskytovatel – Microsoft účet za mě může být taková zlatá střední cesta, pokud chcete opustit Gmail. Za službu něco platíte, tedy nějaké soukromí máte zaručeno. U emailu si můžete asociovat i vlastní doménu (např. @lukasbarda.cz).

Aplikace – Outlook (https://www.microsoft.com/cs-cz/microsoft-365/outlook-mobile-for-android-and-ios)

Bezpečné řešení

Poskytovatel – Proton mail (https://protonmail.com/cs/) – Za email platíte a Proton mail si zakládá na bezpečnosti a šifrování. U emailu si můžete asociovat i vlastní doménu (např. @lukasbarda.cz).

Aplikace – Spark (https://sparkmailapp.com/)

Prohlížeč

Zadarmo

Chrome (https://www.google.com/intl/cs_CZ/chrome/)

Rozumný kompromis

Edge (https://www.microsoft.com/cs-cz/edge)

Safari (https://www.apple.com/safari/)

Firefox (https://www.mozilla.org/cs/firefox/new/)

Bezpečné řešení

Vivaldi (https://vivaldi.com/cs/)

Brave (https://brave.com/)

Pro fajnšmekry

Tor browser (https://www.torproject.org/)

Vyhledávač

Zadarmo

Google (https://www.google.com/)

Alternativa od Microsoftu

Bing (https://www.bing.com/)

Bezpečné řešení

Duck Duck Go (https://duckduckgo.com/)

Komunikátor (Instant messaging)

Zadarmo

Google Chat (https://chat.google.com/)

Whatsapp (https://www.whatsapp.com/?lang=cs)

Facebook Messenger (https://messenger.com/)

Instagram Direct Messages (https://www.instagram.com/)

LinkedIn (https://www.linkedin.com/)

Rozumný kompromis (Spíš pro týmovou / firemní komunikaci)

Microsoft Teams (https://www.microsoft.com/cs-cz/microsoft-teams/group-chat-software)

Slack (https://slack.com/)

Bezpečné řešení

SMS a iMessages – Pamatujete tu technologii jménem SMS? Používali ji vaše rodiče. Pořád funguje. A v kombinaci s iMessages (mezi iPhony) dokáže přenášet i fotky, audiozprávy a všechny další věci, na které jste zvyklí u WhatsAppu.

Signal (https://signal.org/cs/) – Za mě jasná volba, pokud chcete odejít z WhatsAppu a Messengeru a nechcete kvůli tomu kupovat sobě a všem, s kým komunikujete, iPhone kvůli iMessages.

Telegram (https://telegram.org/) – Alternativa k Signalu.

Úložiště dat

Zadarmo

Google disk (https://drive.google.com/)

Rozumný kompromis

placený Google disk (https://drive.google.com/)

Bezpečné řešení

One Drive (https://www.microsoft.com/cs-cz/microsoft-365/onedrive/online-cloud-storage)

Dropbox (https://www.dropbox.com/)

Mega.io (https://mega.io/)

Data sbírají téměř všichni

Ale pozor. I když si koupíte třeba licenci od Microsoftu, tak to neznamená 100% anonymitu. Data sbírají v podstatě všichni. Alespoň ta anonymizovaná a pro analytické účely. Ať to znamená cokoliv. V praxi daná firma nevidí obsah zpráv a co si s kým píšete. To, že si s někým píšete ale pořád vidí.

Možností a poskytovatelů existuje samozřejmě mnohem víc. Chybí vám tu něco, co používáte? Dejte vědět na jsem@lukasbarda.cz

Baví vás tento článek? Další články a návody k životu s technologiemi najdete tady: https://lukasbarda.cz/blog/