fbpx

Ukradli mi Facebook účet – co teď?

Ukradený facebookový účet. Už jste v takové situaci byli nebo o tom slyšeli? Facebook patří mezi nejpopulárnější sociální sítě, kterou využívá téměř 3 miliardy uživatelů po celém světě. Bohužel počet ukradených Facebook účtů se zvyšuje. Zajímá vás, jak v takové situaci postupovat nebo ještě lépe, jak takové situaci předejít? Pak čtěte dál.

Jak taková krádež vypadá

Přijde vám email s informací, že Vaše heslo bylo změněno. A vy dobře víte, že jste změnu hesla neinicioval/a. Email může vypadat například takto:

TIP: Facebook při ověřování vždy komunikuje z adresy Security@facebookmail.com. Všechny ostatní jsou podvržené. Vždy kontrolujte odesílatele. Reálnou adresu (něco@něco.com), ne co tam je napsáno. Návod, jak poznat podvržený email najdete tady.

Proč by někdo kradl účet zrovna vám

Není v tom nic osobního a tyto útoky jsou často automatizované, vykonávané roboty a o vás osobně vůbec nejde. Když hacker zkusí 1,000 účtů a jen 2 se chytnou, tak je to pořád úspěch, mám přece přístup do dvou účtů. Kouzlo je v množství útoků. Některé statistiky uvádějí, že denně je provedeno celosvětově cca 600,000 útoků na Facebookové účty.

Jak jsme na tom v ČR? Trend je podobný. Dle ověřených zdrojů je v ČR 100% nárůst kybernetických útoků. Jen za rok 2022 to bylo skoro 20,000 případů. Tento rok (2023) má počet trestných činů 20,000 přesáhnout. Bavíme se o těch případech, které někdo opravdu nahlásí na policii. Trendy můžete najít i na stránkách policie tady. U počtu „jen“ pokusů jsme samozřejmě řádově někde jinde. Pokud váš účet ještě odcizen nebyl, pak patříte k těm šťastnějším, ale je jen otázkou času, kdy dojde řada i na vás. Více o tom, že to hackeři mají fakt vymakané se dozvíte tady.

Hlavní faktory, proč vám někdo ukradl účet:

  • Slabá hesla: Uživatelé často používají slabá hesla, která jsou snadno uhádnutelná. Hackerům tak stačí jednoduché odhadnutí nebo použití síly (brute-force) pro prolomení účtu.
  • Phishing: Podvodníci často vytvářejí falešné webové stránky nebo odesílají podvodné e-maily. Pokud uživatelé nejsou dostatečně obezřetní, mohou zadat své přihlašovací údaje na těchto falešných stránkách. Jak ho poznat máme popsané tady
  • Malware a keyloggery: Počítačové viry a škodlivý software mohou být nainstalovány na zařízení uživatele bez jejich vědomí.

Nejčastější důvody, proč se nám to děje:

  • Pro posílání reklamy vašim kontaktům
  • Spuštění reklamní kampaně z vašeho účtu s využitím vaší kreditní karty
  • Sběr dat a osobních informací
  • Šíření spamu a malware
  • Získání kontroly nad účtem pro šíření dezinformací
  • Vydírání a šikana

Někdo se dostal k mému účtu – co teď?

Velkou výhodou je pokud k účtu ještě nějaký přístup máte – pak se dá leccos zachránit. Čeká vás opojení všech aktivních připojení k sociální síti (Např u Facebook je najdete zde: Nastavení / Soukromí / Záznamy o aktivitách / Aktivní relace, obecně se ale toto nastavení složitě hledá a čas od času se umístění mění – hledejte a googlujte Active sessions), změna hesla za silné a unikátní a nastavení druhého faktoru (také v Nastavení / Soukromí).

Níže krok za krokem, jak ztrátě účtu předejít:

  1. Silná hesla: Používejte silná hesla, která kombinují malá písmena, velká písmena, číslice a speciální znaky. Vyhněte se použití snadno uhádnutelných hesel, jako je datum narození a jména příbuzných.
  2. Dvoufaktorové ověřování: Zapněte dvoufaktorové ověřování (2FA) ve svém účtu. Tímto způsobem budete muset poskytnout druhý ověřovací faktor, například kód zaslaný na váš mobilní telefon, když se přihlašujete z nového zařízení.
  3. Opatrnost při klikání na odkazy: Buďte obezřetní při klikání na odkazy, zejména ve zprávách nebo e-mailech. Vždy se ujistěte, že odkaz vede na legitimní webovou stránku.
  4. Aktualizujte svůj software: Udržujte svůj operační systém, internetový prohlížeč a antivirový program aktualizované.
  5. Nedávejte důvěrné informace: Buďte obezřetní při sdílení osobních informací na Facebooku. Podvodníci by mohli využít tyto informace k útoku na váš účet nebo pro další formy podvodu.

Více o tom, jak vybrat heslo a nastavit druhý faktor najdete tady. Obecná pravidla bezpečnosti v online tady. Ověřit sílu vašeho hesla můžete zde.

Co dělat, když už je na prevenci pozdě

Zkuste, zda máte na telefonu, počítači nebo tabletu otevřen váš Facebook a pokud ano, zkuste změnit heslo. Zároveň kontaktujte podporu. Většina firem nemá v ČR zákaznickou podporu a není tedy kam se dovolat. Jediná možnost je využít standardních možností, které jsou pro tři nejčastější profily vypsány níže. Každá služba má návod a provede vás kroky k obnovení vašeho účtu:

  • Jde o Facebook? Začněte tady.
  • Jde o Instagram účet? Pak to zkuste tady. A nezapomeňte si stránku přeložit do češtiny. Možnost je nahoře vpravo.
  • Jde o Google účet? Pak to zkuste tady.

Nedaří se vám proces obnovy dokončit z důvodu hlášky chyby? Můžete zkusit se obrátit na policii. Ta vám ale reálně bohužel moc nepomůže. I z kapacitních důvodů viz statisky v úvodu článku.

Pokud se už do účtu nepřihlásíte, dejte zákaznické podpoře pár dní a pokud se nikdo neozývá, tak si založte nový účet. Je mi to líto, ale o svůj účet jste s největší pravděpodobností nadobro přišli, musíte si založit nový a varovat vaše okolí před původním profilem. U nového účtu nezapomeňte nastavit silné heslo a dvou faktorové ověření.

Zamyslete se i nad tím, kde jste stejné heslo používali také a okamžitě si ho tam změňte. Vím, také mě nebaví změna hesla. Předpokládám ale, že nechcete procházet ukradením profilu vícekrát. Když už jednou někde vaše heslo uniklo, tak není bezpečné kdekoliv jinde.

TIP: Pokud se z Facebook a spol se nikdo neozývá, tak můžete zkusit „veřejné“ nahlášení problému na jeho sociální sítě. To může ale nemusí pomoct.

Držme si pěsti a buďme před podvodníky o krok napřed

Nastavením silného hesla a zapnutím dvoufaktorového ověření získate před hackery náskok. Pokud už je pozdě, tak držíme palce a přejeme pevné nervy.

Shrnout téma odcizeného účtu do jednoho univerzálního návodu je složité. Každá situace je trošku jiná a je potřeba se každému případu věnovat individuálně. Pokud máte nějaké konkrétní potíže, tak se ozvěte a probereme to.