fbpx

Jak se o Vánocích na chvilku odpojit

Vánoce jsou tady. Asi se shodneme, že nejlepší je trávit je s těmi nejbližšími, v klidu a v pohodě. Něco takového si alespoň často přejeme s kolegy, když se v posledních dnech v práci rozcházíme na dovolenou. Pro někoho je to čas s dětmi, pro jiného třeba párty nebo nějaká divočina.

Bez ohledu na váš vkus může být ale snadné se nechat unést stresem a rozptýlením v podobě práce, sociálních médií a dalších povinností, které vánoční prázdniny bohužel nemají. Tyto věci pak často hlodají v hlavě a nedají spát. Z Vánoc se pak stává období s takovým tím nepříjemným pocitem, že v lednu se děje něco nebo že přes Vánoce musím udělat tohle. Abyste si svátky plně užili a byli přítomni se svou rodinou, je důležité se na chvíli odpojit a načerpat nové síly.

Návod, jak získat kontrolu nad technologiemi jsem sepsal už v jiném článku. Je zde.

Pár tipů, jak se během svátků odpojit a být přítomný/přítomná se svou rodinou

  1. Nastavte hranice svému okolí. Vymezte kolegům, klientům a/nebo šéfovi jasné hranice, kdy nebudete k dispozici. To vám pomůže vyhnout se pocitu zahlcení a umožní vám plně se uvolnit a užít si čas s rodinou.
  2. Nastavte hranice sami sobě. Udělejte si plán, kde si vyhradíte čas na případnou práci a jiné povinnosti. Ten plán pak dodržujte. Pomůže vám soustředit se na rodinu a oslavy svátků bez rozptylování prací nebo jinými závazky, když se to nehodí.
  3. Nemůžete to bez práce vydržet? Udělejte jen to nejnutnější a dělejte si přestávky. Nemějte pocit, že musíte dělat všechno. Je v pořádku dělat si přestávky a odpočívat, když to potřebujete. Natož o Vánocích. To vám pomůže zůstat svěží a plní energie, abyste si mohli naplno užít i čas strávený s rodinou.
  4. Vypněte své zařízení. Přepněte telefon do tichého režimu nebo režimu letadlo. Nebo ještě lépe, nemějte ho stále u sebe, aby vás to nelákalo. Třeba ho nechte v jiné místnosti. Nevydržíte to bez něj? Pak si alespoň vypněte oznámení. Třeba vypnutí push oznámení, abyste omezili pokušení kontrolovat e-maily nebo novinky na sociálních sítích. A pokud ho u sebe máte, tak zkuste ovládnout nutkání se tam kouknout. Do mailu, na Instagram, kamkoliv vás to táhne. O nic nepřijdete, nebojte. Rovnou ale říkám, že to bude složité.
  5. Najděte si alternativu. Třeba se už dlouho chcete kouknout na nějaký film. Nebo přečíst knížku připravenou v knihovně. Teď je ten čas. Na sociálních sítích trávíme přibližně 2,5h denně. Vánoce jsou cca týden. To znamená, že náhradou socek získáváte 17,5h volného času. Kde jsem k těm číslům přišel? Tady.
  6. Zapojte se do společných aktivit. Naplánujte si aktivity, které vám umožní strávit kvalitní čas s rodinou, například vaření, hraní her nebo procházky. Tyto aktivity vám mohou pomoci navázat kontakt s vašimi blízkými, na který často během roku nezbývá tolik času. Co třeba takové pexes s dětmi nebo nějaký výlet? To zní dobře, ne?
  7. Cvičte všímavost. Když máte chvilku, tak si dejte krátké dechové cvičení nebo meditaci. Bude to lepší než konzumovat zprávy na zpravodajských webech. Na nich většinou nic moc veselého nenajdete. Dechová cvičení vám pomůžou zůstat v přítomnosti s rodinou a plně si užít sváteční období bez rozptylování.

Získejte radost z tady a teď

Dodržováním těchto tipů se můžete odpojit od práce a dalších rozptýlení a být během svátků přítomni se svou rodinou. To vám umožní si plně užít společné okamžiky a vytvořit si příjemné vzpomínky.

Také se třeba na chvíli zastavíte. Díky tomu vystoupíte z každodenní rurtiny a zajetých kolejí. V takových chvílích pak vidíme věci z trošku jiného pohledu a získaváme nadhled, který v závalu povinností často chybí.