fbpx

Technika Pomodoro pro zvýšení produktivity

Jste v situaci, kdy se nesoustředíte na práci nebo se často přistihnete, že se více věnujete Instagramu než zadanému úkolu? Zvlášť, pokud pracujete z domova je těžké se koncentrovat a nebýt ovlivňováni okolními vlivy? Proto bych vám ráda představila techniku Pomodoro, která vám pomůže se soustředěním, a kterou jsme si s Lukášem velmi oblíbili.

Co je to pomodoro technika?

Technika Pomodoro je metoda pro organizaci času a lze ji praktikovat vždy, když nechcete být něčím nebo někým vyrušováni. Společně s To Do Listem to je výborné kombo, jak být produktivní a mít výsledky.

Principem metody je si velké úkoly, projekty nebo cíle rozdělit na menší časové úseky a díky tomu nemít potřebu složitý úkol stále oddalovat. Zaměříte se pouze na dílčí úkol a ostatní vytěsníte.

Jak to funguje?

Jak už obrázek napovídá, tak můžeme techniku rozdělit do pěti kroků:

pomodoro

Krok 1 – Rozhodněte se, co budete dělat za úkol

Zde přichází na pomoc váš To Do List, kdy si zvolíte, kterému úkolu se chcete věnovat. Nemusí to ale být pouze úkol, může se jednat například i o pracovní schůzku nebo třeba webinář.

Krok 2 – Nastavte si časovač na 25 minut

V tomto kroku doporučuji se přizpůsobovat vlastním potřebám. Ne vždy vám bude 25 min stačit na splnění daného úkolu, nastavte si tedy potřebný čas pro soustředění (doporučuji max. 1 hodinu).

Krok 3 – Pracujte na úkolu, dokud časovač nezazvoní

Nyní nastává ten moment, kdy si sami sobě slíbíte, že se budete soustředit pouze na danou práci a nenecháte se ovlivňovat okolím. Signál vás po skončení intervalu upozorní a nic jiného, než úkol vás nezajímá.

Krok 4 – Dejte si krátkou pauzu

Po hlubokém soustředí si na chvilku odpočiňte – běžte si udělat kávu, prohodit pár slov s kolegy nebo si přečíst co je nového ve světě. Čas pauzy přizpůsobte době věnované úkolu– po 25 minutách práce si dejte 5 minut pauzy, ale po 1 hodině si oddych dovolte delší například 15 minut. Následně si zvolte další úkol nebo pokračujte na nedodělaném předchozím zadání po vámi nastavenou dobu.

Krok 5 – Opakujte cyklus 4x a pak si dejte delší pauzu

Po čtvrtém zopakování kroků 1-4 si dovolte delší přestávku – svačina, oběd, vyvenčení vašeho čtyřnohého kamaráda nebo půlhodinové protažení těla. Určitě doporučuji pohyb a vzduch, protože jak všichni víme, tak i malá procházka vám pomůže okysličit mozek a budete mít více síly na další úkoly. Opět čas pauzy přizpůsobte době pro soustředění. Následně můžete opět pokračovat od 1. kroku.

Přizpůsobte si pomodoro vašim potřebám

V původní variantě techniky Pomodoro se striktně dodržuje 25 minut a času se přizpůsobují jednotlivé úkoly. Vy si ale můžete časové intervaly zvolit podle vlastního harmonogramu nebo nastavené pracovní doby. Obrázky níže vám ukazují, jak můžou vypadat ideální produktivní pracovní dny.

Varianta 1: 30min intervaly

Varianta 2: 70min intervaly

Závěrem

No, a to je celé, je to jednoduché že? Ale hlavně to funguje! A aby to bylo ještě jednodušší, tak pro vás mám několik typů a aplikací, které techniku posunou ještě o level výš.

Vypněte veškeré notifikace:

  • Abyste se opravdu mohli na 100 % věnovat své práci, nesmíte být vyrušování.
  • Skvělou funkcí v iOS i macOS je Soustředění, o kterém Vám více Lukáš povídá ve svém videu.

Vytvořte si vlastní prostor:

Ať už pracujete doma nebo v kanceláři zvolte si své pracovní místo, kde nebudete vyrušování a budete mít možnost se plně soustředit.

Vyberte si vhodný časovač:

Je spoustu možností, jak si nastavit vyhraněný čas pro práci, zmíním alespoň některé a vyzkoušené

  • kuchyňská minutka – není nic jednoduššího 🙂
  • ve Windows je skvělá a jednoduchá integrovaná aplikace Budíky a hodiny, kterou je součástí právě Časovač nebo v iOS postačí Minutka, která je součástí aplikace Hodiny;
  • dále je spousta aplikací na telefon, za nás je ale skvělá aplikace Forest, díky které sázíte stromečky a rostlinky nebo Focus To-Do, která je vytvořená právě na technice Pomodoro a součástí je i To Do List;
  • skvělé vychytávky jsou pluginy do prohlížečů například Marinara: Pomodoro, u které si můžete nastavit minutku a zároveň blokovat vyrušující stránky (sociální sítě, zprávy atd.) anebo rozšíření Momentum, které pomáhá svou úvodní stránkou se zaměřit pouze na účel hledání na internetu.

Doufám, že jsem vám techniku Pomodoro trochu přiblížila a nyní se konečně můžete vypořádat s prokrastinací. V dalších článcích se budeme ještě věnovat, tomu, jak správně pracovat s úkoly (To Do List) a jak jim určovat priority s provázáním na Pomodoro. Takže se máte na co těšit. 🙂

Baví vás tento článek? Další články a návody k životu s technologiemi najdete tady: https://lukasbarda.cz/blog/