fbpx

Sharenting: fotky dětí na sítě nepatří

Všimli jste si, že v souvislosti se sdílením fotek dětí na sociálních sítích existují dva tábory rodičů? Ti, kteří pravidelně postují o svých dětech, a ti, kteří děti nezobrazují vůbec? Ke které skupině patříte vy? Alarmující je, že 75% rodičů sdílí soukromí svých dětí na internetu. A dokonce, že 8 z 10 rodičů má na sociálních sítích sledující, se kterými se nikdy nesetkali. No řekněte si, ukázali byste fotku své dcery náhodným kolemjdoucím? A ještě k tomu v plavkách?

Trend sharentingu

Sharenting je termín pro rizikové sdílení fotek nebo videí dětí vlastními rodiči na internetu. Článek píši v souvislosti s nedávným zveřejněním kampaně ShareWithCare od Deutsche Telekom. Pokud jste jako rodiče byli ještě na vážkách, zda sdílet nebo nesdílet soukromí vašich dětí v online světě, možná po shlédnutí této kampaně budete mít jasněji.

Ve videu promlouvá umělou inteligencí ostaršená Ella ke svým rodičům a varuje je před nebezpečími, které jejich nevinné sdílení fotek a videí na sociálních sítích, spouští. Příkladem může být únos, vydírání nebo šikana ve škole a později v práci. Pro nás rodiče jsou fotky dětí na sociálních sítích vzpomínkou, ale děti tím vystavujeme řadě nebezpečí.

V čem je sharenting nebezpečný

  1. Bezpečnost: Jakmile jsou obrázky a videa dětí na internetu, mohou být zneužity.
  2. Souhlas: Děti nám neposkytly souhlas ke zveřejnění jejich fotek online. V pozdějším věku by jim to mohlo vadit.
  3. Digitální stopa: Obrázky dítěte, které zveřejníte online, mohou ovlivnit jeho budoucnost ve škole nebo v práci.
  4. Rodičovská kontrola: Jako rodič nebo zákonný zástupce máte povinnost chránit své dítě. Pokud se rozhodnete obrázky zveřejňovat, zvažte nastavení soukromí, kdo váš post uvidí.
  5. Sdílení momentek s blízkými: Existují alternativní způsoby, jak tyto okamžiky sdílet, například prostřednictvím soukromých zpráv nebo uzavřených skupin.
  6. Ohleduplnost: Před zveřejněním fotek dětí zvažte, jak by to mohlo ovlivnit je i ostatní, jako jsou přátelé, rodina a spolužáci. Vyvarujte se sdílení fotek cizích dětí bez souhlasu jejich rodičů.

Chraňte své děti než bude pozdě

Rozhodnutí zveřejňovat fotky dětí na sociálních médiích je subjektivní a mělo by být učiněno na základě racionální úvahy. Pokud se rozhodnete sdílet, buďte opatrní a buďte si vědomi možných dlouhodobých důsledků. Je důležité najít rovnováhu mezi sdílením nezapomenutelných zážitků, ochranou soukromí a bezpečnosti vašeho dítěte.

Naučte chránit digitální stopu i vaše děti. Více o tomto tématu zde. Zaujalo vás toto téma a chcete se dozvědět více? Třeba se potkáme na jednom z mých kurzů.