Možná už jste někdy někde slyšeli o modrém světle. Nebo o cirkadiánním rytmu, biologických nebo vnitřních hodinách. Tento článek je o vlivu obrazovek na náš spánek a to o to, jak tento vliv minimalizovat.
Jak to funguje
Každá barva, kterou vidíme je kombinací tří složek: červené – (Red), zelené (Green) a modré (Blue). Výsledkem je pak něco, čemu se říká barevný model RGB. Ten se používá ve všech monitorech a obrazovkách, na které koukáme. Ta modrá složka je trošku problematická – blokuje totiž v našem těle tvorbu melatoninu. Melatonin je hormon, který našemu tělu říká, že se nám chce spát. Naše těla totiž fungují podle tzv. Cirkadiánního rytmu. Jde v podstatě o naše vnitřní hodiny. Určují naší bdělost a životní funkce během dne. Díky nim jsme dopoledne nejvýkonnější. Díky nim večer tělo zpomaluje a připravuje se na spánek.
Jenže když večer koukáme na televizi nebo do mobilu, tak si naše tělo myslí, že je pořád den a melatonin produkuje. Výsledkem je pak zmatení vnitřních hodin a problémy se spaním. My si toho všimneme tak, že se nám večer nechce spát nebo jsme ráno úplně rozlámaní a neodpočinutí. A dlouhodobý nedostatek kvalitního spánku už může vést k dalším nepříjemnostem později.
Co s tím? Nekoukat cca 90 min před spaním nebo blokovat modré světlo.
Pokud se ráno budíte rozsekaní, tak zkuste nějakou dobu večer nekoukat do obrazovky. Místo toho běžte spát, zkuste knížku nebo si s někým popovídejte. Třeba za pár dní pocítíte změnu. A pokud ne, alespoň jste to zkusili. Nic vám neuteče, nebojte.
Pokud je na vás úplný detox moc, zkuste modrou složku záření alespoň eliminovat. Možností je hned několik:
Na mobilu s androidem:
Aplikace Twilight – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.urbandroid.lux&hl=cs
Na iPhonu a ostatních Apple zařízeních:
Funkce Night Shift – v Nastavení -> Zobrazení a jas
Na počítači:
Aplikace Flux – https://justgetflux.com/
Eliminovat umí ale i přímo Windows 10. Nemusíte nic stahovat, jen dejte hledat Noční osvětlení.
Já mám blokování modrého světla v mobilu i počítači zapnuté neustále. Podle automatického rozvrhu se mi jas obrazovek během dne automaticky mění. Mé obrazovky tak “svítí” teplejšími barvami – víc do červené.
Rozdíl mezi “normálním” zářením vs. tím, s eliminací modré složky můžete vidět na tomto webu: https://fluxometer.com/rainbow/#!id=iPhone%206+/6500K-iPhone6+ (odkaz vás navede na ukázku pro iPhone 6+)
Stránka ukazuje namíchání barev pro různá zařízení a to, jak se změní s filtry na noční světlo. Všechna zařízení tam nenajdete, ale pro představu, myslím, ideální.
A samozřejmě se bavíme o všech obrazovkách, nejen o mobilech, tabletech a počítačích, ale i o televizi. Na té ale o aplikaci, eliminující modré světlo nevím. Na televizi funguje asi jediná věc a to tlačítko VYPNOUT na dálce.