fbpx

Děti v online světě. Jsou v nebezpečí?

Máte pod kontrolou kolik času tráví vaše děti hraním online her? Jak se k online hraní stavíte vy? Jste pro volnost, úplný zákaz nebo nebo částečné omezení? Děti díky digitálním technologiím a internetu dospívají rychleji a seznamují se s počítačovou technikou mnohem snadněji. To ovšem neznamená, že bychom se neměli zajímat o to, co vlastně děti na internetu dělají a kolik času na něm tráví.

Kolik času tráví děti hraním na internetu?

Věděli jste, že teenageři hrají na internetu v průměru přes čtyři hodiny denně? Nebo že dítě předškolního věku by nemělo na počítači trávit více než půl hodiny denně? Zajímavým faktem je například, že celosvětová pandemie zvýšila nákup video her o 25%. Nebo že se dle statistik očekává, že bude v roce 2023 na světě 3 miliardy online hráčů.

Už jste slyšeli o hře Roblox, kterou hraje 200 milionů hráčů? Ve svém etickém kodexu se zavazuje k ochraně dětí. Ovšem rodič, mající zkušenost s touto hrou, jen zírá kolik vulgárních slov a nebezpečí hra obsahuje.

V tomto článku je zmínka o Roblox, ale nástrahy jsou i v jiných hrách. Konkrétně ve všech, kde se mezi sebou hráči mohou kontaktovat navzájem. A kontakt s ostatními je jedním ze základních principů většiny online her.

Rizika spojená s hraním online her

Hraní her není v principu zlé. Studie z Nature Scientific zjistila, že hraním her se dětem trénuje mozek a zvyšuje inteligence. Jiná studie z Institutu pro pokročilé vzdělávání varuje před nástrahami online her, které způsobují závislost, napětí a učí děti agresi.

Nejlepší a jedinečný recept neexistuje, každé dítě, každý rodič, každý kontext je jiný. Je ale důležité mluvit s našimi dětmi o nástrahách, se kterými se mohou potkat ve virtuální světě.

Jak přistupovat v různých věkových kategoriích najdete v jiném článku zde.

Mezi nástrahy nepochybně patří:

 • Kyberšikana: Děti mohou být při hraní online her šikanovány nebo obtěžovány jinými hráči.
 • Nevhodný obsah: Děti mohou být vystaveny nevhodnému jazyku, obrázkům nebo tématům.
 • Osobní údaje: Děti mohou být požádány o sdělení osobních údajů, jako je jméno, věk nebo poloha.
 • Predátoři: Děti se mohou stát cílem predátorů, kteří využívají online hry ke komunikaci s dětmi a k manipulaci s nimi.
 • Závislost: Internetové hry mohou vést k závislosti na internetu. To může narušit jejich každodenní aktivity a vztahy.
 • Podvody s platbami: Děti mohou být podvedeny, aby ve hře nakupovaly nebo poskytovaly platební údaje.

Jak můžeme naše děti chránit?

 • Stanovte dětem čas, který mohou strávit hraním online her.
 • Zajistěte, aby si dělaly přestávky a věnovaly se i jiným činnostem.
 • Pokud je to možné, tak mějte počítač nebo zařízení raději ve společném prostoru domácnosti než v dětském pokoji, abyste mohli sledovat jejich online aktivity.
 • Poučte děti o bezpečnosti na internetu a o důležitosti ochrany jejich osobních údajů, jako jsou jméno, věk a adresa.
 • Povzbuzujte děti, aby vás informovaly, pokud na internetu uvidí něco, co je jim nepříjemné, nebo pokud po nich někdo bude chtít osobní údaje.
 • Připomeňte dětem, aby nesdílely osobní údaje s cizími lidmi na internetu a aby se před stažením her nebo aplikací vždy ideálně zeptaly na povolení.
 • Používejte software rodičovské kontroly k blokování nevhodných webových stránek a her a ke sledování online aktivit dítěte.

Tipy pro rodičovskou kontrolu

Existují nástroje rodinné kontroly, které vám umožní omezit dobu strávenou na internetu nebo blokovat určité stránky a klíčová slova.  Obvykle se instalují na počítači nebo mobilním zařízení, na kterém děti používají internet, a umožňují rodičům nastavit omezení přístupu dle věku nebo kategorie obsahu. Na jedné straně je určitá rodičovská kontrola nutná. Ovšem na druhé straně i kontrola by měla mít své hranice. Nezapomeňte dětem ponechat jejich přirozenou zvídavost a bezprostřednost. Asi nechcete, aby přehnaná kontrola dopadla extrémně, jak ji ukazuje seriál Black Mirror.

Nástroje rodičovské kontroly

Nejčastějšími aplikacemi pro rodičovskou kontrolu jsou ty, které už v rukou máte:

 • Čas u obrazovky na iPhone
 • Family link na Android
 • Rodičovská kontrola na Youtube, Instagramu, Facebook, Tiktok (Ano, opravdu tam jsou!)
 • Rodičovské kontroly na účtech Microsoft, do Windows, atd.
 • Rodičovské kontroly na zařízeních (třeba Wifi routerech)

Nebo zkuste například:

 • JakouHru.cz: portál shrnující jak rozvojový potenciál her a jejich nástrahy, tak i jejich zábavnost.
 • KidLogger: může omezit čas strávený v jakékoli aplikaci.
 • Bark: sleduje čas srávený u obrazovky.
 • Mobicip: obsahuje základní nástroje pro kontrolu času před monitorem.
 • Qustodio: je monitorovací nástroj a sleduje geografickou polohu.

Pár rad na závěr

 1. Mluvte s dětmi otevřeně o hrách, co je zajímají.
 2. Informujte je o možném nebezpečí a poraďte jim, co dělat v případě, kdy se setkají s nepříjemnou situací na internetu.
 3. Kontrolujte kolik času tráví online hraním a monitorujte, zda je obsah her vhodný pro věk vašeho potomka.
 4. Když už hrát musí, zahrajte si občas s nimi.
 5. Jděte dětem příkladem a zkuste trávit na internetu méně času. Třeba si z vás vaše ratolest vezme příklad.

Všechno je to o důvěře

Pro úspěšné zvládnutí digitálních nástrah je důležitá důvěra. Důvěra rodičů ve své potomky. A vztah s našimi dětmi. Pokud se svými dětmi máte dobrý vztah a oni vědí, že za vámi mohou v případně potíží přijít, tak máte napůl vyhráno. Pokud budete shazovat to co na síti dělají, případně to negativně hodnotit a zakazovat, tak vaše dítě bude stejně pokračovat. Jen to před vámi bude skrývat, abyste zase „nenadávali„.

Na dětský svět často koukáme našima očima a hodnotime aktivity dětí přes náš životní filtr. „Tohle je kravina, tohle nedělej.“ Ano, nepopírám, online svět je plný nástrah, před kterými musíme děti chránit. Stejně jako ve světě fyzickém. Jen si nezavírejte dveře do dětského světa a k důvěře vašich dětí. Že jsou to blbosti si klidně myslete dál. Ale zkuste si vzpomenout kolik blbostí jste udělali vy.