fbpx

Microsoft Copilot – Váš každodenní AI asistent

Copilot je název, kterým Microsoft označuje své virtuální asistenty poháněné umělou inteligencí. Pomáhá uživatelům s různými úkoly, jako je programování, psaní a sumarizace textů, generování obrázků, odpovídání na otázky. Byl spuštěný v roce 2023 a od té doby již stihl uskutečnit více než 5 miliard chatů a vygenerovat více než 5 miliard obrázků.

Tohoto společníka máte k dispozici 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Navíc ochotně pomůže s čímkoliv a jeho cílem je usnadnit vaši práci. Copilot je k dispozici pro různé druhy uživatelů nejen s předplatným Microsoft 365. Doposud byl dostupný pouze pro velké korporace. Od poloviny ledna 2024, se Copilot stal dostupným všem bez minimálního počtu licencí. A to je skvělá zpráva. Copilot a generativní AI totiž zásadně mění způsob práce.

Existuje několik druhů Copilotů, nejde o jeden nástroj:

 1. Copilot (zdarma) v prohlížeči / Bývalý Bing AI
 2. Copilot Pro (placený) v prohlížeči / Bývalý Bing AI for Enterprise
 3. Copilot na liště ve Windows (zdarma)
 4. Copilot pro Microsoft 365 (placený)
 5. GitHub Copilot (placený)

zdroj

„Základní“ Microsoft Copilot zdarma v prohlížeči

Microsoft Copilot je nový název pro Bing AI Chat, chatbota s umělou inteligencí, který vám může pomoci s celou řadou úkolů, jako je kódování, psaní, generování obrázků, odpovídání na obecné otázky a další. Přístup ke službě Microsoft Copilot můžete získat na stránce copilot.microsoft.com. Většinou stránka funguje tak, že vaše možnosti se na ní mění podle toho, jestli pokračujete bez přihlášení, přihlásíte se soukromým nebo firemním účtem.

Proč jde o nový název? Protože do podzimu 2023 Microsoft používal jméno Bing AI. Na konferenci Ignite ale představil novou komunikační linku – vše je Copilot.

Bez ohledu na jméno jde o víc než jen vyhledávač. Copilot se může stát osobním asistentem pro všechny vaše potřeby online vyhledávání. Sám vám dokáže poskytnout rychlé a souhrnné odpovědi na vaše dotazy, čímž vám ušetří čas a námahu. Takto ušetřený čas pak můžete věnovat věcem, co vás skutečně zajímají, třeba firemní strategii nebo rodině.

Co Microsoft Copilot umí?

 • Psát– napíše email pro vašeho zákazníka, poskytne pomoc při psaní úkolů
 • Tvořit – vytvoří dokument, esej, článek, podklady pro jednání
 • Učit cizí jazyky – povídejte si v jazyce, který se učíte. Copilot vás může zkoušet nebo cokoli vysvětlit.
 • Organizovat – tipy na úpravu pracovního prostoru
 • Nakupovat – tipy na dárky
 • Zabavit – jak uspořádat firemní večírek, vytvořit vtip, napsat báseň
 • Vytvořit obrázek – vytvoří obrázek dle vašeho požadavku
 • Shrnout – shrne vám jakýkoli text do pár sekund
Microsoft Copilot, AI chatbot a skvělý vyhledávač

Nezapomínejte ale prosím na to, že jde o copilota, ne autopilota. Copilot vám má usnadit práci a být pomocníkem v tom, co děláte. Nemá vás nebo část vaší pracovní agendy nahradit. Potřebujete komplexního virtuálního asistenta, kterému zadáte úkol a on si s ním bez vás poradí? Na to jsou jiné nástroje, například https://agentgpt.reworkd.ai/.

Verze Copilot ve Windows

Jedná se o asistenta s umělou inteligencí, který vám ve Windows 11 pomůže s různými úkoly, jako je nastavení zařízení, vyhledávání souborů, správa nastavení nebo získávání tipů. Přístup ke Copilotovi v systému Windows získáte stisknutím kláves Windows + C na klávesnici nebo kliknutím na ikonu Copilot na hlavním panelu.

Copilot ve Windows na hlavním panelu

Verze Copilot pro Microsoft 365

Microsoft 365 Copilot je sada asistentů s umělou inteligencí, kteří vám mohou pomáhat s různými úkoly v aplikacích Microsoft 365, jako jsou Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams a dalších.

Copilot pro Microsoft 365 je pro všechny, kteří chtějí najít správné informace, vytvářet jedinečný obsah a rychleji pracovat. S bezplatným účtem Microsoft můžete:

 • Používat na webu a v systémech Windows, macOS a iPadOS.
 • Přistupovat ke službám GPT-4 a GPT-4 Turbo v době mimo špičku
 • Používat text, hlas a obrázky při konverzačním vyhledávání
 • Vytvářet obrázky s umělou inteligencí s 15 boosty denně pomocí aplikace Designer (dříve Bing Image Creator).
 • Používat zásuvné moduly a GPT.
Jeden z mnoha Copilotů v nástrojích M365, tady Copilot ve Wordu

Copilot pro M365 v prostředí Microsoft 365:

zdroj

Verze Copilot Pro

Nový nástroj Copilot Pro byl spuštěn 15. ledna 2024 a poskytuje nejpokročilejší funkce a možnosti služby Microsoft Copilot jednotlivcům, kteří chtějí rozšířit své zkušenosti s touto službou. Ať už potřebujete pokročilou pomoc při psaní, kódování, navrhování, výzkumu nebo učení, Copilot Pro přináší vyšší výkon, produktivitu a kreativitu.

Copilot Pro poskytuje:

 • Jediná umělá inteligence, která funguje napříč vašimi zařízeními, chápe váš kontext na webu, v počítači, v aplikacích a i v telefonu.
 • Přístup ke Copilotu v aplikacích Word, Excel, PowerPoint, Outlook a OneNote na PC, Macu a iPadu pro předplatitele služby Microsoft 365 Personal a Family.
 • Přednostní přístup k nejnovějším modelům s OpenAI GPT-4 Turbo. Se službou Copilot Pro budete mít ve špičce přístup ke GPT-4 Turbo pro vyšší výkon.
 • Vylepšená tvorba obrázků AI pomocí nástroje Image Creator od Designera zajišťuje rychlejší práci se 100 boosty denně a zároveň přináší detailnější kvalitu obrázků i formát obrázku na šířku.
 • Možnost vytvořit si vlastní Copilot GPT přizpůsobený Copilot na míru konkrétnímu tématu.
Copilot v Outlooku, co za vás napíše email nebo nastaví schůzku

GitHub Copilot

Jedná se o asistenta s umělou inteligencí, který vám pomůže s kódováním v GitHubu, platformě společnosti Microsoft pro vývoj softwaru a spolupráci. Pomocí GitHub Copilot můžete například pomáhat při psaní, testování a ladění kódu nebo vám může pomáhat při generování fragmentů kódu, komentářů a dokumentace. Přístup ke službě GitHub Copilot získáte nainstalováním rozšíření GitHub Copilot pro Visual Studio Code nebo na adrese copilot.github.com.

Cena a dostupnost

Microsoft Copilot a Copilot ve Windows 11 jsou volně dostupné a zdarma. Pokud jste zaměstnanec, tak vám verzi ve Windows 11 musí odblokovat IT oddělení. Microsoft systém Windows průběžně aktualizuje, tyto aktualizace se ale na zařízení zaměstnanců dostává po validaci ze strany IT. A to většinou chvilku trvá.

Copilot pro Microsoft 365 neboli firemní Copilot je nyní obecně dostupný i v ČR pro malé podniky s licencí Microsoft 365 Business Premium a Business Standard. Zájemci si mohou zakoupit 1 až 299 licencí za 30 dolarů na osobu a měsíc. Pro Copilot Enterprise s licencemi Office 365 E3 a E5 byl zrušen minimální počet 300 licencí k nákupu pro komerční využití.

Copilot Pro zatím není dostupný v České Republice, ale to se brzy určitě změní. Uživatel si připlatí za prémiového Copilota 20 dolarů navíc k již 30-ti dolarové licenci.

Stručný přehled Copilotů

Copilot a jazyky

Zkoušeli jsme promtovat v češtině a Copilot češtinu perfektně ovládá. Čeština ale zatím není jeho oficiálním jazykem, a proto může mít ještě „mouchy“.

Copilot zatím podporuje následující jazyky: čínštinu, angličtinu, francouzštinu, němčinu, italštinu, japonštinu, portugalštinu a španělštinu.

Zabezpečení dat

Odpovědi a data přístupná prostřednictvím Microsoft Copilot pro Microsoft 365 se nepoužívají pro školení umělé inteligence. Pokud používáte placenou verzi Copilota, pak jsou vaše data v bezpečí. Pokud používáte verzi zdarma, pak všechna data chatu zpracovává společnost Microsoft a dle vyjádření společnosti, vaše chatová data se neuchovávájí a nepoužívájí k trénování základních velkých jazykových modelů.

Jak poznáte, zda jsou vaše data chráněna

Kde Copilota získat

Chcete si dokoupit Copilota ke své stávající M365 licenci? Nebo zjistit víc detailů přímo od zdroje?

Oficiální návod je zde: https://support.microsoft.com/en-us/topic/where-can-i-get-microsoft-copilot-40a622db-6d25-4266-b008-4bbcb55cf52f

Zaujal vás Copilot a jeho využití? Dejte nám vědět.