fbpx

Don't let digital technology control your life

I know from personal experience how significant the negative impact of digital technologies can be on our health. That's why I help eliminate the impact of the online world on our lives and health. Have you heard of digital wellbeing?

Web Programmer

Technology in a human way and with humour

There is no lack of insight and humour in my courses. My love of IT is balanced by my digi-detox and communication skills. Thanks to this, I can bring the world of technology closer to the layman and connect IT with non-IT.

Website Blog

Form and benefits

All my events are interactive and full of practical examples. Don't expect a frontal presentation, but rather an interactive workshop. Participants take away motivation and inspiration to make a difference, how not to go crazy online, and specific tips and tricks on how to do it.

Cloud Data Collection

Online and offline

Training and consultations take place in companies, schools and individually. On-site and online. In Czech and English.

Témata školení a konzultací

Reference

Reference

Participants say
Lucie Harvancová
Read More
Lukáš has an interesting life experience that has affected the most valuable thing we have, namely health. That is why I very much appreciate his ability to deal with it and, what's more, to share and share it - very personally, naturally, without coercion and persuasion. THANK YOU, Lukáš
Hana Kochánková
Read More
Super lecturer! In short, clearly, understandably! Lukáš is a nice guy who, however, can use common sense and apply it in practice - that's why I always enjoy his tips and thanks to that I'm not afraid to use them in practice.
Jan Jarčík
Read More
The course was so inspiring that I had goosebumps. If I took at least half of all tips, etc., I would be the most happy.
Tomáš Zobač
Read More
I really appreciate his openness. The course took place in a great friendly atmosphere and very quickly the lecture became more of a discussion or a place to share your views and experiences.
Jiří
Read More
Keeping people in the spotlight for three hours is a challenge, but Lukáš did quite well. A strong personal story and an effort to have your life in your own hands. I'll probably take a look at other courses.
Daniela Majtnerová
Read More
Kurz mi dal hodně tipů pro zkvalitnění mého života ve smyslu být více offline a i tak mít pocit spokojenosti a bytí u toho podstatného, co se zrovna děje 🙂 Děkuju!
Previous
Next
0
Courses delivered
0 +
Participants
0
Corporate clients

My journey towards digital balance and on the border of IT and non-IT world

Jsem expertem a lektorem digitálních dovedností. Specializuji se na řízení projektů, efektivitu práce, spolupráci týmů a zdravé využití technologií. Pracovní zkušenosti jsem posbíral a dále sbírám během let třeba v konzultantské firmě Accenture, v České spořitelně nebo na volné noze. 

Na část úvazku řídím projekty stále, zbytek času aktivně školím a konzultuji. Mými kurzy ve firmách, na školách nebo pro veřejnost prošly tisíce lidí.

Technologie jsou v dnešním světě všudypřítomné. Přesto je často neumíme správně využívat. Sám svět technologií pomáhám vytvářet a v IT jsem zažil hodně. Vodopádově řídím projekty od roku 2010, agilní řízení jsem začal praktikovat o pár let později. Začal jsem jako IT junior, později dodával řešení jako projektový manažer i jako agilní kouč / scrum master. Navrhoval jsem řešení jako IT architekt ve fázi realizace i ve fázi prodeje a mám bohaté zkušenosti s propojování business a IT světa.

Ve 29 letech jsem měl z vysokého pracovního nasazení vážné zdravotní komplikace, a to mě donutilo přeskládat své životní priority. Život není sprint, ale maratón a já prostě přepálil začátek. Měl jsem štěstí a vše rozchodil. Ta zkušenost mi ale pomohla přehodnotit pohled na svět, prošel jsem digitálním detoxem a našel ztracenou rovnováhu mezi světem IT a ne-IT. Technologie nejsou zlo. Naopak: můžou významně zlepšit náš život a zvýšit efektivitu. Když je umíme dobře použít. Moc rád se s vámi uvidím na svém školení nebo semináři, ať už online nebo offline.

Get in touch

Kontaktujte mě pomocí formuláře nebo emailem a ozvu se zpět.

Nechcete čekat, až odpovím? Zarezervujte si svůj termín už nyní jednoduše pomocí kalendáře a vyberte si délku i datum podle vašich potřeb.

Blog

TikTok jako bezpečností hrozba?

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost doporučuje nepoužívat TikTok na pracovních i soukromých zařízení využívaných k pracovním účelům.

Read more

Co je ChatGPT a jak funguje

ChatGPT – pomocník s umělou inteligencí. Někomu nahání hrůzu, jiného fascinuje. Jak to máte vy? Pokud si zatím nejste jistí, článek vám pomůže se zorientovat.

Read more