​Už nějaký ten pátek hledám dobrou ranní rutinu, která mě správně nastartuje do dne. Vypadá to, že jsem si tu svou snad našel. Více méně (někdy víc, většinou míň) ji dodržuju a docela mě baví. Záleží taky samozřejmě na tom, kolik mám času a různých dalších okolnostech. Třeba teď nemůžu cvičit, protože mám naražený žebra. A takových  podobných výmluv mám v rukávu spoustu. Ale bojuju s tím, ta pohodlnost, lenost nebo co to je, je hroznej sičák! Většinou dám každopádně minimálně část seznamu a tak různě to mixuju. Když je nejhůř, tak některé body přesouvám na večer nebo je dělám až behem dne. Sdílím, třeba zaujme někoho dalšího.

1.    Hned po probuzení mladý ječmen a sklenice studené vody s citrónem

Mladý ječmen okysličí krev a tkáně a sníží kyselost v těle, voda s citrónem nastartuje metabolismus.

2.    Strečink / deset minut cvičení

Ranní strečink  probudí a rozehřeje před nadcházejícím dnem. Třeba něco na způsob tabaty poslouží ideálně.

3.    Tříminutová studená sprcha

Studí to, ale osvěžení a povzbuzení, nabití energií jako nikdy.

4.    Ranní hygiena, snídaně a spol.

5.    Meditace

Zklidnění mysli a její příprava na nadcházející den je možná nejdůležitější část ranní rutiny. Meditace by měla zlepšit soustředění, produktivitu a snížit stres.

6.   Pětiminutové zhodnocení denních cílů a přečtení osobního taháku

Nejdřív ty dlouhodobé, na kterých pracuju. Sepsat je všechny, abych je měl na paměti a směřoval k nim. A potom ty denní – tři věci, které daný den udělám a které mě k dlouhodobým cílům přiblíží. O osobním taháku příště.

7.    Pětiminutové zhodnocení rozvrhu dne

Podrobně rozepsaný včetně schůzek, telefonátů a úkolů. Nejdřív ty nejdůležitější (které obvykle bývají ty nejnepříjemnější), abych měl jistotu, že je udělám. Schůzky a porady jsou lepší odpoledne, protože dopoledne jsem myslím nejvíc produktivní.

 

Kontrola e-mailu, Facebooku, telefonu atd. by měla přijít až po splnění prvního velkého denního úkolu. E-mail je požadavek někoho jiného na váš čas. Než se podíváte do e-mailu, postavte na první místo své vlastní cíle a úkoly a tím se hned nedostanete do reaktivního místo proaktivního módu.

 

Do této rutiny bych chtěl přidat také následující dva body. To se mi ale upřímně zatím moc nedaří… : ) 

8.    Čtení

Baví mě obecně číst a konkrétně čtení o osobním rozvoji, byznysu nebo psychologických věcech ráno inspiruje a dodává mi chuť se do něčeho pustit.

9.    Ranní psaní

Vypsat se z věcí, o kterých přemýšlím nebo které řeším, mi pomáhá si vyčistit hlavu. Proto vlastně taky vznikl tento blog!